Proband

Elisabeth Christina Rezelius.
Född 1873-07-06 i Klara
(AB).
Död 1929-01-15 i Linköpings
domkyrkoförs (E).
(Far I:1, s 1, Mor I:2, s 1)

Gift 1903-06-06 i Ersta kyrka, Stockholm med Carl Ludvig Brogren.
Lantbrukare.
Född 1864-03-21 i Linköpings
domkyrkoförs (E).
Död 1951-12-05 i Klostergatan
43 A, Linköpings domkyrkoförs (E).

Barn:

Sten Karl Teodor Brogren.
Kontraktsprost, kyrkoherde i Kättilstad, Linköpings stift.
Född 1904-04-04 på Distorp,
Rystad (E).
Död på regionssjukhuset i Linköping 1979-10-25 i Kättilstad
(E).

Karl Ludvig Harald Brogren.
Hovjuvelerare.
Född 1906-06-12 på Ringatorp,
Vårdsberg (E).
Död (Sahlgrenska sjukhuset) 1970-05-20 i Göteborgs
Vasa (O).

Eva Teresia Brogren.
Född 1909-01-07 på Ringatorp,
Vårdsberg (E).
Död av medfött hjärtfel 1909-10-15.

Generation I

I:1 f

Carl Herman Rezelius.
Hovrättsråd vid Svea hovrätt.
Född 1826-08-18 i Stockholm
(A).
Död 1883-12-04 i Klara
(AB).
(Barn Proband, s 1, Far II:1, s 1, Mor II:2, s 1)

Gift 1858 med efterföljande ana.

Barn:

Johannes (Johan) Rezelius.
Kapten vid Kungl. Svea artilleriregemente.
Född 1859-07-21 i Hedvig
Eleonora (AB).
Död 1906-11-07 i Djursholm
(AB).

Eva Maria Rezelius.
Född 1861-06-29 i Hedvig Eleonora (AB).
Död 1914-01-26 i Uppsala
domkyrkoförs (C).

Karin Rezelius.
Född 1865-08-30 i Klara
(AB).
Död 1916-03-25 i Stockholm.

Elisabeth Christina Rezelius.
Född 1873-07-06 i Klara
(AB).
Död 1929-01-15 i Linköpings
domkyrkoförs (E). (Se Proband, s 1).

I:2 m

Eva Christina Henrica Tisell.
Född 1834-01-02 Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1905-07-22 i Linköpings
domkyrkoförs (E).
(Barn Proband, s 1, Far II:3, s 1, Mor II:4, s 1)

Gift 1858 med föregående ana.

Generation II

II:1 ff

Carl Johan Rezelius.
Förste expeditionssekreterare, registrator vid Kammarkollegium och Civildepartementet.
Född 1790-09-06 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1873-09-10 i Södertälje
(AB).
(Barn I:1, s 1, Far III:1, s 1, Mor III:2, s 1)

Gift 1825-10-25 med efterföljande ana.

Barn:

Carl Herman Rezelius.
Hovrättsråd vid Svea hovrätt.
Född 1826-08-18 i Stockholm
(A).
Död 1883-12-04 i Klara
(AB). (Se I:1, s 1).

Henric August Rezelius.
Född 1829-07-24 i Stockholm.

Död 1872-09-02 i Södertälje
(AB).

Eva Mathilda Wilhelmina (Mimmi) Rezelius.
Född 1835-05-26.
Död 1905-12-27.

Sigrid Charlotta Rezelius.
Landskapsmålarinna.
Född 1839-01-23 i Österlånggatan,
Stockholms domkyrkoförs (AB).
Död 1929-02-12 i Oscar
(AB).

II:2 fm

Eva Christina Charlotta Tisell.
Född 1802-08-06 i Hättorp,
Tjällmo (E).
Död 1879-04-13 i Klara
(AB).
(Barn I:1, s 1, Far III:3, s 1, Mor III:4, s 1)

Gift 1825-10-25 med föregående ana.

II:3 mf

Henrik August Tisell.
Ryttmästare vid Smålands husarer, major.
Född 1803-08-12 på Hättorp,
Tjällmo (E).
Död 1879-04-06 i Motala
(E).
(Barn I:2, s 1, Far III:5, s 1, Mor III:6, s 1)

Gift 1831-09-01 med efterföljande ana.

Barn:

Eva Christina Henrica Tisell.
Född 1834-01-02 Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1905-07-22 i Linköpings
domkyrkoförs (E). (Se I:2, s 1).

Johan Henrik Tisell.
Kapten vid Kgl. Andra Livgrenadiärregementet i Linköping.
Född 1835-06-24 i Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1900-11-18 i Göteborg.

Hedvig Charlotta Ulrika (Lotten) Tisell.
Född 1836-06-19 Medhamra,
Hagebyhöga (E).

Halvar August Tisell.
Kapten vid Värmlands regemente, fängelsedirektör.
Född 1837-06-30 Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1915.

Emma Beata Augusta Tisell.
Född 1839-10-24 Medhamra,
Hagebyhöga (E).

Carl Bernhard Casimir Tisell.
Kapten, godsägare på Nydala kloster.
Född 1842-04-19 i Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1889.

August Tisell.
Major, fängelsedirektör i Karlskrona.
Född 1844-03-10 i Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1928.

Carolina Fredrica (Kina) Tisell.
Född 1845-10-27 i Medhamra,
Hagebyhöga (E).

Gustaf Mauritz Teodor Tisell.
Rektor vid Molkoms folkhögskola, överstelöjtnant vid Värmlands regemente.
Född 1850-01-11 i Medhamra,
Hagebyhöga (E).
Död 1925.

II:4 mm

Eva Beata Gustava Vult von Steijern.
Stiftsjungfru.
Född 1812-11-22 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1891-03-30 i Jönköping
(F).
(Barn I:2, s 1, Far III:7, s 1, Mor III:8, s 1)

Gift 1831-09-01 med föregående ana.

Generation III

III:1 ff f

Johan Rezelius.
Prost, kyrkoherde i Vilske-Kleva, Ullene och Bjurum, Skara stift.
Född 1739-11-20 i Hästhalla
kvarn, Skallmeja (R).
Död långfredag 1828-04-04 i Prästgården,
Vilske-Kleva (R).
(Barn II:1, s 1, Far IV:1, s 1, Mor IV:2, s 1)

Gift 1785-04-19 med efterföljande ana.

Barn:

Anna Beata Rezelius.
Född 1787-01-17 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1829-04-01 i Bro,
Istrum (R).

Magdalena Kajsa Rezelius.
Född 1789-01-17 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1873 i Kaplansbostället
Lunnagården, Loringa, Sjogerstad (R).

Carl Johan Rezelius.
Förste expeditionssekreterare, registrator vid Kammarkollegium och Civildepartementet.
Född 1790-09-06 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1873-09-10 i Södertälje
(AB). (Se II:1, s 1).

Anders Gabriel Rezelius Noordh.
Född 1792-08-06 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1849-11-17 i Helsingborgs
garnisonsförs (M).
Regementskvartermästare vid Mörnerska husarregementet, fanjunkare.

Jakob Harald Rezelius.
Född 1795-01-24 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död av tärande sjukdom 1796-05-08 i Broddetorp
(R).

Christina Charlotta Rezelius.
Född 1797-07-09 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1862-09-11 i Skomakaregården,
Loringa, Sjogerstad (R).

Bengt Adolph Rezelius.
Född 1802-12-21 i Prästgården, Vilske-Kleva (R).
Död 1803-11-22 i Prästgården,
Vilske-Kleva (R).

III:2 ff m

Anna Kajsa Söderlind.
Född 1767-02-09 i Toltan,
Broddetorp (R).
Död 1804-12-21 i Prästgården,
Vilske-Kleva (R).
(Barn II:1, s 1, Far IV:3, s 1, Mor IV:4, s 1)

Gift 1785-04-19 med föregående ana.

III:3 fm f

Nils Henrik Tisell.
Kornett i armén, brukspatron på Hättorp, Tjällmo.
Född 1756.
Död 1814.
(Barn II:2, s 1, Far IV:5, s 1, Mor IV:6, s 1)

Gift 1:o 1792 med Eva Christina Burén.
Född 1771 i Hällestad
(E).
Död 1799.

Barn:

Carl Daniel Olof Tisell.
Född 1793.
Död 1874 i Älgmyra,
Tjällmo (E).
Kornett, brukspatron.

Johanna Fredrika Tisell.
Född 1794.

Nils Fredrik Tisell.
Kommendör, brukspatron.
Född 1795-05-06.
Död 1868-03-14.

Gustaf Ludvig Tisell.
Född 1797.
Brukspatron.

Axel Vilhelm Tisell.
Född 1798.
Brukspatron.

Gift 2:o 1801 med efterföljande ana.

Barn:

Eva Christina Charlotta Tisell.
Född 1802-08-06 i Hättorp,
Tjällmo (E).
Död 1879-04-13 i Klara
(AB). (Se II:2, s 1).

Henrik August Tisell.
Ryttmästare vid Smålands husarer, major.
Född 1803-08-12 på Hättorp,
Tjällmo (E).
Död 1879-04-06 i Motala
(E). (Se II:3, s 1).

Anders Mauritz Tisell.
Född 1804.

Knut Melcher Tisell.
Född 1804.
Död 1812.

Ulrika Vilhelmina Amalia Sophia Tisell.
Född 1806.
Död 1810.

III:4 fm m

Hedvig Charlotta Maria Wåhlin.
Född 1779-06-14 i Jönköpings
Kristina (F).
Död 1807-08-02 i Tjällmo
(E).
(Barn II:2, s 1, Far IV:7, s 1, Mor IV:8, s 1)

Gift 1801 med föregående ana.

III:5 mf f

Nils Henrik Tisell.
Kornett i armén, brukspatron på Hättorp, Tjällmo.
Född 1756.
Död 1814. Anförlust, se sida 1.

III:6 mf m

Hedvig Charlotta Maria Wåhlin.
Född 1779-06-14 i Jönköpings
Kristina (F).
Död 1807-08-02 i Tjällmo
(E). Anförlust, se sida 1.

III:7 mm f

Henrik Sebastian Vult von Steijern.
Friherre, major, kassadirektör.
Född 1768-09-10 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1858-03-25 i Vadstena
(E).
(Barn II:4, s 1, Far IV:13, s 1, Mor IV:14, s 1)

Gift 1801-10-20 i Stockholm med efterföljande ana.

Barn:

(dödfödd dotter) Vult von Steijern.
Född och död 1802-10-03 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).

Johan Carl Julius Vult von Steijern.
Kammarherre.
Född 1804-04-12 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1869-12-13 i Sankt
Per (E).

Henrik Vilhelm Vult von Steijern.
Sjöofficer, disponent, riksdagsman.
Född 1806-05-06 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1871-04-17 i Stockholm.

Gustaf Sebastian (Gösta) Vult von Steijern.
Ryttmästare.
Född 1808-08-17 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1860-08-19 i Trehörna,
Urshult (G).

Kristina (Kerstin) Ulrika Aurora Vult von Steijern.
Stiftsjungfru.
Född tvilling 1811-01-14 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1878-10-08 i Laxå,
Ramundeboda (T).

August Oskar Baltzar Vult von Steijern.
Född tvilling 1811-01-14 på Starby kungsgård, S:t Per (E).

Eva Beata Gustava Vult von Steijern.
Stiftsjungfru.
Född 1812-11-22 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1891-03-30 i Jönköping
(F). (Se II:4, s 1).

Göta Henrika Carolina Vult von Steijern.
Stiftsjungfru.
Född 1814-11-01 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1890-11-25 i Motala
(E).

Augusta Fredrika Elisabet Vult von Steijern.
Kapten.
Född 1816-12-29 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1907-02-11 i Helsingborg
(M).

III:8 mm m

Anna Christina (Kerstin) Lagerheim.
Född 1776-11-22.
Död 1858-03-25 i Vadstena
(E).
(Barn II:4, s 1, Far IV:15, s 1, Mor IV:16, s 1)

Gift 1801-10-20 i Stockholm med föregående ana.

Generation IV

IV:1 ff ff

Anders Johansson.
Mjölnare.
(Barn III:1, s 1)

Gift 1738-11-03 i Skallmeja (R) med efterföljande ana.

Barn:

Johan Rezelius.
Prost, kyrkoherde i Vilske-Kleva, Ullene och Bjurum, Skara stift.
Född 1739-11-20 i Hästhalla
kvarn, Skallmeja (R).
Död långfredag 1828-04-04 i Prästgården,
Vilske-Kleva (R). (Se III:1, s 1).

Maria Andersdotter.
Född 1741-09-17 i Forsa
kvarn, Skallmeja (R).

Anders Andersson.
Född 1743-10-05 i Hästhalla
kvarn, Skallmeja (R).

Stina Andersdotter.
Född 1745-08-.. i Backgårdskvarn,
Resville Backgården, Norra Härene (R).

Brita Andersdotter.
Född 1747-05-03 i Backgårdskvarn,
Resville Backgården, Norra Härene (R).

IV:2 ff fm

Annika Andersdotter.
(Barn III:1, s 1)

Gift 1738-11-03 i Skallmeja (R) med föregående ana.

IV:3 ff mf

Gabriel Söderlind.
Komminister i Broddetorps, Hornborga, Sätuna och Bolums pastorat, Skara stift .
Född 1725 i Forsby
(R).
Död 1777-05-14 i Toltan,
Broddetorp (R).
(Barn III:2, s 1, Far V:5, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Petter Söderlind.
Född i februari 1761 i Broddetorp
(R).
Död av kopporna 1761-03-07 i Broddetorp
(R).

Johannes Söderlind.
Född torsdag 1763-08-18 i Broddetorp
(R).

Gabriel Söderlind.
Född 1765-02-10 i Kaplansbostället,
Toltan, Broddetorp (R).
Död 1848-02-10 i Sörgården,
Hova (R).
Inspektor vid Jonsbols bruk, sedan vid Krontorps bruk, Visnum.

Anna Kajsa Söderlind.
Född 1767-02-09 i Toltan,
Broddetorp (R).
Död 1804-12-21 i Prästgården,
Vilske-Kleva (R). (Se III:2, s 1).

Eva Christina Söderlind.
Född lördag 1768-06-11 i Broddetorp
(R).
Död onsdag 1768-07-06 i Broddetorp
(R).

Sara Lisa Söderlind.
Född söndag 1769-11-26 i Broddetorp
(R).

Magdalena Söderlind.
Född 1772 i Broddetorp
(R).
Död söndag 1774-12-04 i Broddetorp
(R).

IV:4 ff mm

Magdalena Cajsa Magnelia.
Född lördag 1736-12-11 i Toltan,
Broddetorp (R).
Död av hetsig sjukdom fredag 1799-07-21.
(Barn III:2, s 1, Far V:7, s 1, Mor V:8, s 1)

Gift med föregående ana.

IV:5 fm ff

Carl Tisell.
Brukspatron.
Född 1726 i Hättorp,
Tjällmo (E).
Död 1798.
(Barn III:3, s 1, Far V:9, s 1, Mor V:10, s 1)

Gift 1:o 1752-12-29 i Nordsjö herrgård, Kristberg (E) med efterföljande ana.

Barn:

Carl Gustaf Tisell.
Löjtnant, godsägare.
Född 1753 i Hättorp,
Tjällmo (E).
Död 1797 i Vadstena
(E).

Nils Johan Tisell.
Född 1755.
Död 1755.

Nils Henrik Tisell.
Kornett i armén, brukspatron på Hättorp, Tjällmo.
Född 1756.
Död 1814. (Se III:3, s 1).

Christina Maria Tisell.
Född 1757.
Död 1838.

Daniel Petrus Tisell.
Assessor, ägde Hassela bruk.
Död 1843.

Gift 2:o 1761-07-05 i Svärtinge gård, Norrköpings Östra Eneby (E) med Christina Beata Pfeiff.
Född 1736 i Rasbo
(C).
Död 1795 i Klovstenalund,
Tjällmo (E).

IV:6 fm fm

Johanna Christina Bergenstråle.
Född 1734 i Nordsjö,
Kristberg (E).
Död 1759-08-20 i Hättorp,
Tjällmo (E).
(Barn III:3, s 1, Far V:11, s 1, Mor V:12, s 1)

Gift 1752-12-29 i Nordsjö herrgård, Kristberg (E) med föregående ana.

IV:7 fm mf

Anders Magnus Wåhlin.
Provinsialläkare i Jönköping.
Född 1731-12-22.
Död 1797-12-01.
(Barn III:4, s 1, Far V:13, s 1, Mor V:14, s 1)

Gift 1:o 1759-01-06 med Anna Charlotta Grapengiesser.
Född 1740-11-26 i Jönköping
(F).
Död 1771-06-01 i Jönköping
(F).

Gift 2:o 1771-12-31 i Torp vid Jönköping med efterföljande ana.

Barn:

Hedvig Charlotta Maria Wåhlin.
Född 1779-06-14 i Jönköpings
Kristina (F).
Död 1807-08-02 i Tjällmo
(E). (Se III:4, s 1).

Lovisa Katrina Wåhlin.
Född 1780 i Jönköpings Kristina (F).

Anna Charlotta Wåhlin.
Född 1783 i Jönköpings
Kristina (F).

IV:8 fm mm

Lovisa Ulrica Sparrskjöld.
Född 1744-09-25 i Tådene
(R).
Död 1808-09-28 i Jönköping.

(Barn III:4, s 1, Far V:15, s 1, Mor V:16, s 1)

Gift 1771-12-31 i Torp vid Jönköping med föregående ana.

IV:13 mm ff

Gustaf (Gösta) Vult von Steijern.
Assessor i kommerskollegium.
Född 1729-08-13 i Ballingsta,
Huddinge (AB).
Död 1807-06-26 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
(Barn III:7, s 1, Far V:25, s 1, Mor V:26, s 1)

Gift 1:o 1761-04-30 i Stockholm med Hedvig Eleonora Piper.
Född 1733-03-25.
Död 1765-09-28 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

Barn:

Beata Eleonora Vult von Steijern.
Född 1762-04-13 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1764-03-04 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

Johan Gustaf Vult von Steijern.
Född 1763-09-22 i Starby kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1764-02-05 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

Julius Fredrik Vult von Steijern.
Lantbrukare på Hallsnäs, Ramkvilla.
Född 1764-12-04 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1808-11-03 i Hallsnäs,
Ramkvilla (F).

Gift 2:o 1767-07-07 i Sankt Per (E) med efterföljande ana.

Barn:

Henrik Sebastian Vult von Steijern.
Friherre, major, kassadirektör.
Född 1768-09-10 på Starby
kungsgård, S:t Per (E).
Död 1858-03-25 i Vadstena
(E). (Se III:7, s 1).

Beata Ulrika Vult von Steijern.
Född 1769-10-06.
Död 1839-11-27.

Gustaf Reinhold Vult von Steijern.
Född 1770-10-11.
Död 1770-10-28.

Christina Eleonora Vult von Steijern.
Född 1771-09-10 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1834-09-09 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

Gustava Emerentia Vult von Steijern.
Stiftsjungfru.
Född 1773-01-23 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1834-09-07 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

Isak Reinhold Vult von Steijern.
Född 1774-05-14 i Starby kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1777-06-01 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

Gustaf Otto Vult von Steijern.
Född 1775-06-03.
Död 1779-01-05.

Carl Magnus Vult von Steijern.
Född 1776-07-01.
Död 1777-05-17.

Henrika Lovisa Vult von Steijern.
Född 1777-09-29.
Död 1781-06-09.

Carolina Sofia Vult von Steijern.
Född 1778-11-12.
Död 1780-01-31.

Isak Vilhelm Vult von Steijern.
Överstelöjtnant vid Västerbottens regemente.
Född 1780-12-02 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1831-08-22 i Öjebyn,
Piteå landsförs (BD).

Casper Adolf Vult von Steijern.
Född 1784-01-21.
Död 1784-03-25.

Fredrika Henrika Vilhelmina Vult von Steijern.
Född 1786-12-01 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
Död 1787-01-22 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).

IV:14 mm fm

Ulrika (Ulla) Tham.
Född 1747.
Död 1823-09-14 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E).
(Barn III:7, s 1, Far V:27, s 1, Mor V:28, s 1)

Gift 1767-07-07 i Sankt Per (E) med föregående ana.

IV:15 mm mf

Carl Erik Bergqvist.
President i statskontoret.
Född 1742-07-28 i Stockholm
(A).
Död 1813-12-31 i Stockholm
(A).
(Barn III:8, s 1, Far V:29, s 1, Mor V:30, s 1)

Gift 1771-04-16 med efterföljande ana.

Barn:

Anna Christina (Kerstin) Lagerheim.
Född 1776-11-22.
Död 1858-03-25 i Vadstena
(E). (Se III:8, s 1).

Erik Julius Lagerheim.
Hovmarskalk, generalkonsul i Alger.
Född 1786.
Död 1868.

Gustaf Adolph Lagerheim.
Kanalbyggare.
Född 1788-01-18 i Klara
(AB).
Död 1845-01-14 i Hulta,
Kimstad (E).

IV:16 mm mm

Anna Christina Gerdes.
Född 1752-07-28.
Död 1812-03-08 i Stockholm.

(Barn III:8, s 1, Far V:31, s 1, Mor V:32, s 1)

Gift 1771-04-16 med föregående ana.

Generation V

V:5 ff mf f

Jonas Svensson.
Inspektor å Gammalstorp, Forsby (Skövde landsförsamling).
(Barn IV:3, s 1, Far VI:9, s 1)

Gift

V:7 ff mm f

Nicolaus (Nils) Magni Magnelius.
Komminister i Broddetorps, Hornborga, Sätuna och Bolums pastorat, Skara stift.
Död fredag 1770-04-06 i Broddetorp
(R).
(Barn IV:4, s 1, Far VI:13, s 1)

Gift fredag 1732-02-25 i Yllestad (R) med efterföljande ana.

Barn:

Magdalena Magnelia.
Född fredag 1732-10-06.
Död senast 1736.

Johan Magnelius.
Född tisdag 1734-09-10 i Broddetorp
(R).
Bruksförvaltare i Värmland.

Magdalena Cajsa Magnelia.
Född lördag 1736-12-11 i Toltan,
Broddetorp (R).
Död av hetsig sjukdom fredag 1799-07-21.
(Se IV:4, s 1).

Andreas Magnelius.
Född fredag 1739-05-11 i Broddetorp (R).
Död före 1740.

Andreas Magnelius.
Född lördag 1740-12-13 i Broddetorp
(R).
Död söndag 1741-04-26 i Broddetorp
(R).

Rebecka Magnelia.
Född torsdag 1742-07-01 i Broddetorp
(R).
Död 1743 i Broddetorp
(R).

V:8 ff mm m

Magdalena Bornandra.
Född söndag 1703-05-10 i Yllestad
(R).
Död torsdag 1775-04-06 i Broddetorp
(R).
(Barn IV:4, s 1, Far VI:15, s 1, Mor VI:16, s 1)

Gift fredag 1732-02-25 i Yllestad (R) med föregående ana.

V:9 fm ff f

Carl Tisell.
Brukspatron på Hättorp.
Född 1683.
Död 1755 i Hättorp,
Tjällmo (E).
(Barn IV:5, s 1, Far VI:17, s 1, Mor VI:18, s 1)

Gift 1724 på Haddebo bruk med efterföljande ana.

V:10 fm ff m

Christina Wester.
Född 1692 i Björkborn,
Karlskoga (T).
Död 1757.
(Barn IV:5, s 1, Far VI:19, s 1, Mor VI:20, s 1)

Gift 1:o med .

Gift 2:o 1724 på Haddebo bruk med föregående ana.

V:11 fm fm f

Nils Bergenstråle.
Brukspatron.
Född 1698-12-06.
Död 1767-05-17 på Nordsjö,
Kristberg (E).
(Barn IV:6, s 1, Far VI:21, s 1, Mor VI:22, s 1)

Gift 1733-11-02 med efterföljande ana.

Barn:

Johanna Christina Bergenstråle.
Född 1734 i Nordsjö,
Kristberg (E).
Död 1759-08-20 i Hättorp,
Tjällmo (E). (Se IV:6, s 1).

Beata Elisabeth Bergenstråhle.
Född 1735 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).
Död 1736 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).

Johan Gabriel Bergenstråhle.
Född 1736 i Nordsjö herrgård, Kristberg (E).
Död 1736 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).

Catharina Maria Bergenstråhle.
Född 1737 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).
Död 1737 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).

Carl Otto Bergenstråhle.
Född 1738 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).
Död 1793.
Brukspatron.

Nils Gabriel Bergenstråhle.
Född 1739 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).
Död 1804 i Ruda.

Beata Charlotta Bergenstråhle.
Född 1740-11-02 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).
Död 1741-03-16 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).

Alexander Bergenstråhle.
Född 1741-10-17 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).
Död 1821-03-06 i Linköping.

Altea Lovisa Bergenstråhle.
Född 1744-12-06.
Död 1767-10-01 i Kåreholm,
Rönö (E).

Johan Gustaf Bergenstråhle.
Född 1746-07-28.
Död 1747-01-28 i Nordsjö
herrgård, Kristberg (E).

Axel Vilhelm Bergenstråhle.
Född 1747-08-13 i Nordsjö
Kristbergs sn (Ög).
Död 1825-09-06 i Norrköping.

Kapten.

V:12 fm fm m

Maria Elisabeth de Geer.
Född tvilling 1713-12-01.
Död 1791-08-02 i Nordsjö,
Kristberg.
(Barn IV:6, s 1, Far VI:23, s 1, Mor VI:24, s 1)

Gift 1733-11-02 med föregående ana.

V:13 fm mf f

Magnus Wåhlin.
Kyrkoherde i Gryt, Linköpings stift.
Född 1701-07-20 i Västra
Eneby (E).
Död "inom 2 timars dödsarbete" 1751-04-19 på besök i Östra
Ny kyrkoherdeboställe.
(Barn IV:7, s 1, Far VI:25, s 1, Mor VI:26, s 1)

Gift 1723-02-26 med efterföljande ana.

V:14 fm mf m

Annika Arenander.
Född 1702-02-17.
Död 1758-04-24.
(Barn IV:7, s 1, Far VI:27, s 1, Mor VI:28, s 1)

Gift 1723-02-26 med föregående ana.

V:15 fm mm f

Nils Sparrskjöld.
Överstelöjtnant.
Född 1695-05-15 i Västergötland.

Död 1765-02-15 i Håberg,
Flo (R).
(Barn IV:8, s 1, Far VI:29, s 1, Mor VI:30, s 1)

Gift 1733-05-14 i Ribbingstorp, Naum med efterföljande ana.

V:16 fm mm m

Catharina Charlotta von Burgner.
Född 1715-10-01 i Ribbingstorp,
Naum (R).
Död 1779-05-15 i Torp
vid Jönköping (F).
(Barn IV:8, s 1, Far VI:31, s 1, Mor VI:32, s 1)

Gift 1733-05-14 i Ribbingstorp, Naum med föregående ana.

V:25 mm ff f

Johan Julius Vult.
Hovkansler, kommersråd, president i kammarrevisionen.
Född 1696-10-20 i Stockholm.

Död av slagfluss 1767-08-09 i Stockholm.

(Barn IV:13, s 1, Far VI:49, s 1, Mor VI:50, s 1)

Gift 1723 med efterföljande ana.

Barn:

Anna Catharina Vult von Steijern.
Född 1724-06-07.
Död 1789-12-30 i Kråkenäs,
Gårdsby (G).

Otto Reinhold Vult von Steijern.
Major.
Född 1726-02-17.
Död 1773-12-29 i Hallkved,
Funbo (C).

Christina Charlotta Vult von Steijern.
Född 1728-04-13 i Ballingsta,
Huddinge (AB).
Död 1800-09-11 i Grönö,
Björskog (U).

Gustaf (Gösta) Vult von Steijern.
Assessor i kommerskollegium.
Född 1729-08-13 i Ballingsta,
Huddinge (AB).
Död 1807-06-26 i Starby
kungsgård, Sankt Per (E). (Se IV:13, s 1).

Hedvig Eleonora Vult von Steijern.
Född 1732-07-08.
Död 1760-08-27 i Trättelanda,
Tanums kyrkoområde (O).

V:26 mm ff m

Beata Piper.
Född tvilling 1699-03-11.
Död 1752-02-12.
(Barn IV:13, s 1, Far VI:51, s 1, Mor VI:52, s 1)

Gift 1723 med föregående ana.

V:27 mm fm f

Isak Tham.
Kornett.
Född 1717-03-30 i Göteborg
(O).
Död 1773-04-17 på Kråk,
Mölltorp (R).
(Barn IV:14, s 1, Far VI:53, s 1, Mor VI:54, s 1)

Gift efter brudens faders avrättning 1743-08-16 med efterföljande ana.

V:28 mm fm m

Ulrika Dorotea von Buddenbrock.
Född 1721.
Död 1788 på Kråksjöholm,
Mölltorp (R).
(Barn IV:14, s 1, Far VI:55, s 1, Mor VI:56, s 1)

Gift efter brudens faders avrättning 1743-08-16 med föregående ana.

V:29 mm mf f

Carl Bergqvist.
Gravör, kopparstickare.
Född 1711-11-13.
Död 1781-12-03 i Stockholm.

(Barn IV:15, s 1, Far VI:57, s 1, Mor VI:58, s 1)

Gift 1:o 1741 med efterföljande ana.

Gift 2:o med Christina Sofia Steffens.
Död 1777.

V:30 mm mf m

Gertrud Elisabeth Ekroth.
Född 1723.
Död 1754.
(Barn IV:15, s 1, Far VI:59, s 1, Mor VI:60, s 1)

Gift 1741 med föregående ana.

V:31 mm mm f

Olof Eriksson Gerdes.
Ordinarie lantmätare i Uppland.
(Barn IV:16, s 1, Far VI:61, s 1)

Gift med efterföljande ana.

V:32 mm mm m

Anna Sofia Samuelsdotter Hansten.
(Barn IV:16, s 1, Far VI:63, s 1)

Gift med föregående ana.

Generation VI

VI:9 ff mf ff

Sven.
(Barn V:5, s 1)

Gift

VI:13 ff mm ff

Måns.
Bonde i Hulan, Sventorp (R).
(Barn V:7, s 1)

Gift

VI:15 ff mm mf

Johannes (Johan) Svenonius Bornander.
Kyrkoherde i Yllestad, Skara stift.
Född 1646-10-11 i Saleby
(R).
Död torsdag 1719-04-09 i Yllestad
(R).
(Barn V:8, s 1, Far VII:29, s 1, Mor VII:30, s 1)

Gift 1:o med Maria Gudmundsdotter Callström.
Död 1696.

Barn:

Sven Bornander.
Kyrkoherde i Yllestad, Skara stift.
Född omkr. 1679.
Död tisdag 1730-03-17.

Stina Bornandra.
Född omkring 1682.
Död 1762-05-07.

Johannes Bornander.

Catharina Bornandra.

Maria Bornandra.
Född omkr. 1685 i Yllestad
(R).
Död 1753 i Yllestad
(R).

Gift 2:o onsdag 1697-02-17 i Yllestad med efterföljande ana.

Barn:

Erich Bornander.
Född 1698 i Yllestad
(R).
Död 1698 i Yllestad
(R).

Erik Bornander.
Handlande, borgare i Kristinehamn, hemmansägare i Benneberg, Ölme.
Född 1699 i Yllestad
(R).
Död torsdag 1757-02-17 i Ölme
(S).

Elisabet Bornandra.
Född 1701-05-31 i Yllestad
(R).
Död 1767-07-11 i Våmb
(R).

Magdalena Bornandra.
Född söndag 1703-05-10 i Yllestad
(R).
Död torsdag 1775-04-06 i Broddetorp
(R). (Se V:8, s 1).

Anders Bornander.
Komminister i Amnehärad.
Född 1705.
Död torsdag 1743-03-24 i Amnehärad
(R).

Annika Bornandra.
Född söndag 1708-12-06 i Yllestad
(R).
Död 1717 i Yllestad
(R).

Rebecka Bornandra.
Född söndag 1711-08-13 i Yllestad
(R).
Död fredag 1794-02-07 i Broddetorp
(R).

VI:16 ff mm mm

Magdalena Runell.
(Barn V:8, s 1)

Gift onsdag 1697-02-17 i Yllestad med föregående ana.

VI:17 fm ff ff

Carl Tiselius.
Prost, kyrkoherde i Hammar, Strängnäs stift.
Född 1642 i Tisareboda,
Hallsberg (T).
Död 1721-08-15 i Hammar
(T).
(Barn V:9, s 1, Far VII:33, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Daniel Tiselius.
Kyrkoherde i Hammar och Lerbäck (faderns efterträdare).
Född 1682 i Kumla
(T).
Död "besvärad av en tilltagande mjältsjuka" 1744-02-05.

Carl Tisell.
Brukspatron på Hättorp.
Född 1683.
Död 1755 i Hättorp,
Tjällmo (E). (Se V:9, s 1).

Zacharias Tiselius.
Kyrkoherde i Axberg, Strängnäs stift.
Född 1685.
Död 1757.

VI:18 fm ff fm

Margareta Hallman.
(Barn V:9, s 1, Far VII:35, s 1, Mor VII:36, s 1)

Gift med föregående ana.

VI:19 fm ff mf

Peder Andersson Wester.
Brukspatron.

Död 1698.
(Barn V:10, s 1, Far VII:37, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VI:20 fm ff mm

Kristina Olofsdotter Warnmark.
Född 1654.
Död 1717 i Örebro
(T).
(Barn V:10, s 1, Far VII:39, s 1, Mor VII:40, s 1)

Gift med föregående ana.

VI:21 fm fm ff

Gabriel Wetterberg.
Brukspatron.
Född 1665-09-27 i Jönköping (F).
Död 1729-02-23 på Karlström,
Kristberg (E).
(Barn V:11, s 1, Far VII:41, s 1, Mor VII:42, s 1)

Gift 1:o med efterföljande ana.

Gift 2:o med Christina Anckarfjell.
Död 1736.

VI:22 fm fm fm

Anna Flint.
Död 1700.
(Barn V:11, s 1, Far VII:43, s 1, Mor VII:44, s 1)

Gift 1:o

Gift 2:o med föregående ana.

VI:23 fm fm mf

Jean de Geer.
Brukspatron på Godegård.
Född 1675-06-19 i Godegård
(E).
Död 1740-07-15 i Godegård
(E).
(Barn V:12, s 1, Far VII:45, s 1, Mor VII:46, s 1)

Gift 1:o med Sara Maria de Geer.
Född 1662 i Utrecht,
Nederländerna.
Död 1699 i Godegård
(E).

Gift 2:o med efterföljande ana.

Barn:

Johan Carl de Geer.
Född 1706 i Godegård.

Död 1750 i Örebro.

Brukspatron på Godegård.

Louis de Geer.
Född 1707.
Död 1707.

Beata Christina de Geer.
Född 1708.
Död 1773.

Lovisa Vilhelmina de Geer.
Född 1709.
Död 1786.

Otto Vilhelm de Geer.
Född 1710.
Död 1769.
Landshövding i Kymmenegårds och Savolaks län, friherre.

Hedvig Fredrika de Geer.
Född tvilling 1713-12-01.
Död 1783.

Maria Elisabeth de Geer.
Född tvilling 1713-12-01.
Död 1791-08-02 i Nordsjö,
Kristberg. (Se V:12, s 1).

VI:24 fm fm mm

Maria Christina von Bülow.
Född 1687.
Död 1713-12-08 i Godegård
(E).
(Barn V:12, s 1, Far VII:47, s 1, Mor VII:48, s 1)

Gift med föregående ana.

VI:25 fm mf ff

Andreas Jonæ Wåhlin.
Kyrkoherde i Östra Stenby, Linköpings stift.
Född 1661-02-24 i Vårdnäs
(E).
Död 1725-08-12.
(Barn V:13, s 1, Far VII:49, s 1, Mor VII:50, s 1)

Gift 1697-01-19 med efterföljande ana.

Barn:

Magnus Wåhlin.
Kyrkoherde i Gryt, Linköpings stift.
Född 1701-07-20 i Västra
Eneby (E).
Död "inom 2 timars dödsarbete" 1751-04-19 på besök i Östra
Ny kyrkoherdeboställe. (Se V:13, s 1).

Petrus Wåhlin.
Prost, kyrkoherde i Skabersjö, Lunds stift.
Född 1707.
Död 1768.

VI:26 fm mf fm

Ingeborg Bellnerus.
Född 1673-03-25.
Död 1707.
(Barn V:13, s 1, Far VII:51, s 1, Mor VII:52, s 1)

Gift 1697-01-19 med föregående ana.

VI:27 fm mf mf

Laurentius Petri Arenander.
Kyrkoherde i Locknevi, Linköpings stift.
Född 1666-03-18.
Död 1718-05-28.
(Barn V:14, s 1, Far VII:53, s 1, Mor VII:54, s 1)

Gift 1695-02-10 med efterföljande ana.

VI:28 fm mf mm

Ingeborg Stridelius.
Född 1677-05-31.
Död 1758-01-27.
(Barn V:14, s 1, Far VII:55, s 1, Mor VII:56, s 1)

Gift 1695-02-10 med föregående ana.

VI:29 fm mm ff

Erik Sparrman.
Häradshövding.
Född 1655.
Död 1698.
(Barn V:15, s 1, Far VII:57, s 1, Mor VII:58, s 1)

Gift 1:o med Margareta Hartwig.

Gift 2:o 1689-07-18 i Marstrand med efterföljande ana.

VI:30 fm mm fm

Margareta Gyllenberg.
(Barn V:15, s 1, Far VII:59, s 1, Mor VII:60, s 1)

Gift 1:o med Jakob Dreffensköld.
Död 1714.

Gift 2:o 1689-07-18 i Marstrand med föregående ana.

VI:31 fm mm mf

Arnold Niklas Burgner.
Överste.
Född 1685-04-26 på Ösel.

Död 1724-05-06 i Stockholm.

(Barn V:16, s 1, Far VII:61, s 1)

Gift 1711-04-23 i Ribbingstorp, Naum med efterföljande ana.

VI:32 fm mm mm

Metta Elisabet Reenstierna.
Född 1686-01-22 på Sjötorp,
Larv (R).
Död Juli 1736 på Ribbingstorp,
Naum (R).
(Barn V:16, s 1, Far VII:63, s 1, Mor VII:64, s 1)

Gift 1:o med friherre Carl Gustaf Wrangel af Lindeberg.
Död 1705.

Gift 2:o 1711-04-23 i Ribbingstorp, Naum med föregående ana.

VI:49 mm ff ff

Johannes Vultejus.
Överhovpredikant, kyrkoherde i Riddarholmen och Bromma.
Född 1639-06-13 i Stockholm.

Död 1700-03-23.
(Barn V:25, s 1, Far VII:97, s 1, Mor VII:98, s 1)

Gift 1:o 1666-05-29 i Stockholms domkyrkoförs (AB) med Margareta Barckman.
Född 1634 i Stockholms
domkyrkoförs (AB).
Död 1693.

Barn:

Jakob Julius Voult.
Kapten.
Född 1667.
Död efter 1729-09-25.

Elias Julius Vult.
Regementspredikant.
Född 1670-04-20 i Göteborgs
Tyska (O).

Beata Juliana Vult.
Född 1671 i Göteborgs Tyska (O).
Död 1750-06-09 i Arboga
stadsförs (U).

Brigitta Juliana Vult.
Född 1672 i Göteborgs Tyska (O).
Död 1697.

Margareta Juliana Vult.
Född 1674-01-10 i Göteborgs
Tyska (O).

Christina Juliana Vult.
Född 1675-04-28 i Göteborgs Tyska (O).
Död 1678 i Göteborgs
Tyska (O).

Gift 2:o 1693-12-17 med efterföljande ana.

Barn:

Catharina Vult.
Född 1694-12-28 i Riddarholmen
(AB).
Död 1775-01-08 i Björskog
(U).

Johan Julius Vult.
Hovkansler, kommersråd, president i kammarrevisionen.
Född 1696-10-20 i Stockholm.

Död av slagfluss 1767-08-09 i Stockholm.
(Se V:25, s 1).

Georgius (Jöran) Vult.
Auditör.
Född 1697-10-03.

Reinhold Julius Vult.
Kaptenlöjtnant.
Född 1698-12-07 i Riddarholmen
(AB).
Död 1761-09-23.

VI:50 mm ff fm

Anna Wallrave.
Född 1676.
Död 1753.
(Barn V:25, s 1, Far VII:99, s 1, Mor VII:100, s 1)

Gift 1693-12-17 med föregående ana.

VI:51 mm ff mf

Henrik Piper.
Ståthållare i Ingermanland.
Född efter 1640.
Död 1704.
(Barn V:26, s 1, Far VII:101, s 1, Mor VII:102, s 1)

Gift i mannens 2:a gifte med efterföljande ana.

Barn:

Gustaf Abraham Piper.
Landshövding, generalmajor.
Född 1692.
Död 1761.

Beata Piper.
Född tvilling 1699-03-11.
Död 1752-02-12. (Se V:26, s 1).

VI:52 mm ff mm

Hedvig Cronström.
Född 1664-10-16.
Död 1699-03-18.
(Barn V:26, s 1, Far VII:103, s 1, Mor VII:104, s 1)

Gift i mannens 2:a gifte med föregående ana.

VI:53 mm fm ff

Sebastian Tham.
Kommersråd, rådman i Göteborg.
Född 1666-09-09 i Göteborg.

Död 1729-05-25.
(Barn V:27, s 1, Far VII:105, s 1, Mor VII:106, s 1)

Gift 1:o med Maria Webekke von Saveland.

Barn:

Volrath Tham.
Assessor.
Född 1687.
Död 1737.

Gift 2:o i mannens 3:e äktenskap 1708-05-26 i Göteborg med efterföljande ana.

VI:54 mm fm fm

Elisabet Cronström.
Född 1688-07-03.
Död 1771-12-26 på Sannum
i Undenäs (R).
(Barn V:27, s 1, Far VII:107, s 1, Mor VII:108, s 1)

Gift i mannens 3:e äktenskap 1708-05-26 i Göteborg med föregående ana.

VI:55 mm fm mf

Henrik Magnus von Buddenbrock.
Generallöjtnant, baron.
Född 1685-07-22.
Död 1743-05-21.
(Barn V:28, s 1, Far VII:109, s 1, Mor VII:110, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Magdalena Elisabet von Buddenbrock.
Född 1717.
Död 1768.

Fredrik Magnus von Buddenbrock.
Löjtnant.
Född 1719.
Död efter 1785.

Ulrika Dorotea von Buddenbrock.
Född 1721.
Död 1788 på Kråksjöholm,
Mölltorp (R). (Se V:28, s 1).

Carl Henrik von Buddenbrock.
Löjtnant.
Född 1725.
Död 1745.

VI:56 mm fm mm

Magdalena Elisabeth Rahm von Hagedorn.
(Barn V:28, s 1, Far VII:111, s 1)

Gift med föregående ana.

VI:57 mm mf ff

Hans Bergqvist.
Komminister i Helgesta och Hyllinge, Strängnäs stift.
Död 1718.
(Barn V:29, s 1)

Gift 1710 med efterföljande ana.

VI:58 mm mf fm

Christina Bergander.
Död 1731.
(Barn V:29, s 1, Far VII:115, s 1, Mor VII:116, s 1)

Gift 1:o med Magnus Folkeri Wulff.
Komminister.

Gift 2:o 1710 med föregående ana.

VI:59 mm mf mf

Erik Ekroth.
Handlande i Stockholm.
(Barn V:30, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VI:60 mm mf mm

Elisabet Berghult.
(Barn V:30, s 1)

Gift med föregående ana.

VI:61 mm mm ff

Erik Gerdes.
(Barn V:31, s 1, Far VII:121, s 1, Mor VII:122, s 1)

Gift

VI:63 mm mm mf

Samuel Hansten.
(Barn V:32, s 1)

Gift

Generation VII

VII:29 ff mm mf f

Sven Laurentius Bornander.
Kyrkoherde i Saleby, Skara stift.
Född 1613 i Borgunda
(R).
Död torsdag 1694-05-10 i Saleby
(R).
(Barn VI:15, s 1, Far VIII:57, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Maria Bornandra.
Född omkr. 1644.

Johannes (Johan) Svenonius Bornander.
Kyrkoherde i Yllestad, Skara stift.
Född 1646-10-11 i Saleby
(R).
Död torsdag 1719-04-09 i Yllestad
(R). (Se VI:15, s 1).

Maria Bornandra.

Sven Bornander.
Kyrkoherde i Saleby.
Född 1655.
Död i en ridolycka 1699.

Lars Bornander.
Bonde i Synnerål, Saleby.
Född 1657.
Död 1719 i Saleby
(R).

Petter Halin Bornander.
Född 1658.
Död 1691 i Saleby
(R).

Kajsa Bornandra.
Född 1663 i Saleby
(R).
Död 1729.

Andreas Bornander.
Prost och kyrkoherde i Bro, Göteborgs stift.
Född 1667 i Saleby
(R).
Död 1749.

Helena Bornandra.
Död i pesten 1711.

Jakob Bornander.
Handlande i Lidköping och Göteborg.
Död 1742.

Samuel Bornander.

Sara Bornander.
Född 1671.
Död 1738 i Vilske-Kleva
(R).

VII:30 ff mm mf m

Elisabet Hansdotter.
Död 1697 i Saleby
(R).
(Barn VI:15, s 1, Far VIII:59, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:33 fm ff ff f

Erik.
Smed i Tisareboda, Hallsberg.
(Barn VI:17, s 1)

Gift

VII:35 fm ff fm f

Daniel Hallman.
Kyrkoherde i Hardemo, Strängnäs stift.
Född 1624 i Hardemo
(T).
Död 1702-09-22 i Hardemo
(T).
(Barn VI:18, s 1, Far VIII:69, s 1, Mor VIII:70, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Elias Hallman.
Kyrkoherde i Askersunds landsförsamling.
Död 1721.

Samuel Hallman.
Kyrkoherde i Hardemo, Strängnäs stift.
Född 1665.
Död 1708.

Daniel Hallman.

Zackarias Hallman.
Gästgivare i Skyberga i Hardemo.
Död 1736.

Margareta Hallman. (Se VI:18, s 1).

Anna Hallman.

Carl Hallman.
Gästgivare i Hardemo, handelsman i Askersund.
Död 1742.

VII:36 fm ff fm m

Anna Nezelia.
(Barn VI:18, s 1, Far VIII:71, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:37 fm ff mf f

Anders.
(Barn VI:19, s 1)

Gift

VII:39 fm ff mm f

Olof Nilsson Warnmark.
Rådman.
(Barn VI:20, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:40 fm ff mm m

Birgitta Nilsdotter.
(Barn VI:20, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:41 fm fm ff f

Nils Jonsson.
Rådman i Jönköping.
Död 1676.
(Barn VI:21, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:42 fm fm ff m

Anna Henriksdotter.
Död 1729.
(Barn VI:21, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:43 fm fm fm f

Lars Nilsson Flint.
Överstelöjtnant.
(Barn VI:22, s 1)

Gift 1:o

Gift 2:o med efterföljande ana.

VII:44 fm fm fm m

Christina Brattman.
(Barn VI:22, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:45 fm fm mf f

Jean de Geer.
Brukspatron på Godegård, ägde även Skyllbergs bruk i Närke.
Född 1632 i Amsterdam,
Nederländerna.
Död 1696 i Godegård
(E).
(Barn VI:23, s 1, Far VIII:89, s 1, Mor VIII:90, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:46 fm fm mf m

Sara Catharina Hovius.
Född 1634 i Amsterdam,
Nederländerna.
Död 1714 i Godegård
(E).
(Barn VI:23, s 1)

Gift 1:o med .
Inspektor på Godegård.

Gift 2:o med föregående ana.

VII:47 fm fm mm f

Hartwig Christoffer von Bülow.
Lantråd i Sveriges bremiska besittning, stationerad i Stade.
Död 1692.
(Barn VI:24, s 1, Far VIII:93, s 1, Mor VIII:94, s 1)

Gift efter 1670 med efterföljande ana.

VII:48 fm fm mm m

Anna Elisabet Erskine.
(Barn VI:24, s 1, Far VIII:95, s 1, Mor VIII:96, s 1)

Gift efter 1670 med föregående ana.

VII:49 fm mf ff f

Jonas Andersson.
Bonde i Vårdnäs (Wåhlnäs).
(Barn VI:25, s 1, Far VIII:97, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:50 fm mf ff m

Brita Nilsdotter.
(Barn VI:25, s 1, Far VIII:99, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:51 fm mf fm f

Magnus Bellnerus.
Kyrkoherde i Gistad, Linköpings stift.
Född 1634 i Bellö
(F).
Död 1700-06-21.
(Barn VI:26, s 1, Far VIII:101, s 1, Mor VIII:102, s 1)

Gift 1669 med efterföljande ana.

VII:52 fm mf fm m

Brita Mogathæa.
Född 1650 i Vist
(E).
Död 1725.
(Barn VI:26, s 1, Far VIII:103, s 1, Mor VIII:104, s 1)

Gift 1669 med föregående ana.

VII:53 fm mf mf f

Petrus Laurentii Arenander.
Kyrkoherde i Locknevi, Linköpings stift.
Född 1628.
Död 1709-12-09.
(Barn VI:27, s 1)

Gift 1665 med efterföljande ana.

VII:54 fm mf mf m

Margareta Bononia.
Född omkr. 1620.
Död 1702-04-22.
(Barn VI:27, s 1, Far VIII:107, s 1, Mor VIII:108, s 1)

Gift 1665 med föregående ana.

VII:55 fm mf mm f

Wollnander.
Kyrkoherde i Hägerstad, Linköpings stift.
Född i Vårdnäs
(E).
Död 1687-12-26.
(Barn VI:28, s 1)

Gift 2:a gången 1685-07-03 med efterföljande ana.

VII:56 fm mf mm m

Kirstin Persdotter Öring.
(Barn VI:28, s 1, Far VIII:111, s 1)

Gift 2:a gången 1685-07-03 med föregående ana.

VII:57 fm mm ff f

Nikolaus Sparrman.
Assessor i Göta hovrätt, häradshövding i Inlands m fl härader.
Född 1622-08-29.
Död 1684-04-07 i Jönköping
(F).
(Barn VI:29, s 1, Far VIII:113, s 1, Mor VIII:114, s 1)

Gift 1653-01-30 med efterföljande ana.

VII:58 fm mm ff m

Anna Lohrman.
Död 1707-03-18 i Jönköping.

(Barn VI:29, s 1, Far VIII:115, s 1, Mor VIII:116, s 1)

Gift 1:o 1647 med Zacharias Humerus.
Född 1610.
Död 1650-07-04 i Uppsala.

Professor vid Uppsala universitet.

Gift 2:o 1653-01-30 med föregående ana.

VII:59 fm mm fm f

Erik Bergh.
Överinspektor vid tullen i Göteborg.
(Barn VI:30, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:60 fm mm fm m

Christina Duberg.
(Barn VI:30, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:61 fm mm mf f

Gustav Burgner.
Överstelöjtnant i svensk tjänst.
Död 1691 i Livland.

(Barn VI:31, s 1, Far VIII:121, s 1)

Gift

VII:63 fm mm mm f

Abraham Reenstierna.
Ryttmästare.
Född 1656-07-04.
Död 1693-08-12 vid Medevi
surbrunn.
(Barn VI:32, s 1, Far VIII:125, s 1, Mor VIII:126, s 1)

Gift 1685-03-06 med efterföljande ana.

Barn:

Metta Elisabet Reenstierna.
Född 1686-01-22 på Sjötorp,
Larv (R).
Död Juli 1736 på Ribbingstorp,
Naum (R). (Se VI:32, s 1).

Jakob Reenstierna.
Född 1690.
Död 1772.

VII:64 fm mm mm m

Metta Hierta.
Född 1653.
Död 1733-04-18 på Rangeltorp,
Önum (R).
(Barn VI:32, s 1, Far VIII:127, s 1, Mor VIII:128, s 1)

Gift 1685-03-06 med föregående ana.

VII:97 mm ff ff f

Elias Vult.
Körsnär, hovpeltinerare.
Född 1608.
Död 1679-03-24 i Stockholm.

(Barn VI:49, s 1, Far VIII:193, s 1, Mor VIII:194, s 1)

Gift 1638 med efterföljande ana.

Barn:

Johannes Vultejus.
Överhovpredikant, kyrkoherde i Riddarholmen och Bromma.
Född 1639-06-13 i Stockholm.

Död 1700-03-23. (Se VI:49, s 1).

Gabriel Vult.

VII:98 mm ff ff m

Juliana von Kothen.
Född 1618.
Död 1699-12-08 i Stockholm.
(Barn VI:49, s 1, Far VIII:195, s 1, Mor VIII:196, s 1)

Gift 1638 med föregående ana.

VII:99 mm ff fm f

Georg Wallrave.
Krigsråd.
Född 1641.
Död 1714-06-13.
(Barn VI:50, s 1, Far VIII:197, s 1, Mor VIII:198, s 1)

Gift 1671-07-08 i Stockholm med efterföljande ana.

VII:100 mm ff fm m

Catharina Sneckenberg.
Född 1653-06-06.
Död 1730-05-23.
(Barn VI:50, s 1, Far VIII:199, s 1, Mor VIII:200, s 1)

Gift 1671-07-08 i Stockholm med föregående ana.

VII:101 mm ff mf f

Henrik (Hindrik) Piper.
Borgmästare i Nyenskans.
Född 1618.
Död 1678.
(Barn VI:51, s 1, Far VIII:201, s 1, Mor VIII:202, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Berendt Piper.
Licentförvaltare, major.
Död 1710.

Henrik Piper.
Ståthållare i Ingermanland.
Född efter 1640.
Död 1704. (Se VI:51, s 1).

VII:102 mm ff mf m

Catharina Johansdotter Andeflycht.
Levde som änka 1688.
(Barn VI:51, s 1, Far VIII:203, s 1, Mor VIII:204, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:103 mm ff mm f

Isak Kock Cronström.
Kammarråd.
Född 1620-05-20 i Bromberg,
Preussen.
Död 1680.
(Barn VI:52, s 1, Far VIII:205, s 1, Mor VIII:206, s 1)

Gift 1650 med efterföljande ana.

Barn:

Peter Cronström.
Assessor.
Född 1651-06-12 i Avesta
(W).
Död 1708-05-01. (Se VII:107, s 1).

Hedvig Cronström.
Född 1664-10-16.
Död 1699-03-18. (Se VI:52, s 1).

VII:104 mm ff mm m

Christina Hanssen.
Född 1632-05-01 i Stockholm.

Död på sin födelsedag 1708-05-01 i Stockholm.

(Barn VI:52, s 1, Far VIII:207, s 1, Mor VIII:208, s 1)

Gift 1650 med föregående ana.

VII:105 mm fm ff f

Volrath Tham.
Rådman i Göteborg.
Född 1629-08-14 i Landsberg,
Sachsen.
Död 1700-10-23.
(Barn VI:53, s 1, Far VIII:209, s 1, Mor VIII:210, s 1)

Gift 1665-10-17 i Göteborg med efterföljande ana.

Barn:

Sebastian Tham.
Kommersråd, rådman i Göteborg.
Född 1666-09-09 i Göteborg.

Död 1729-05-25. (Se VI:53, s 1).

Maria Tham.
Född 1666-09-09.

Elisabeth Tham.
Född 1670-11-22.
Död 1691-09-04.

Johanna Christina Tham.

Catharina Tham.
Född 1675.
Död 1746.

Sara Tham.

Gertrud Tham.

VII:106 mm fm ff m

Gertrud Helgers.
Född 1641 i Jülich,
Tyskland.
Död 1715-10-28.
(Barn VI:53, s 1)

Gift 1665-10-17 i Göteborg med föregående ana.

VII:107 mm fm fm f

Peter Cronström.
Assessor.
Född 1651-06-12 i Avesta
(W).
Död 1708-05-01.
(Barn VI:54, s 1, Far VIII:213, s 1, Mor VIII:214, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:108 mm fm fm m

Johanna Grau.
Född 1661-08-09 i Bro
gård, Bro (AB).
Död 1746-07-03.
(Barn VI:54, s 1, Far VIII:215, s 1, Mor VIII:216, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:109 mm fm mf f

Henrik Gotthard von Buddenbrock.
Ryttmästare, lantråd.
Född 1648.
Död 1727-03-10.
(Barn VI:55, s 1, Far VIII:217, s 1, Mor VIII:218, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:110 mm fm mf m

Charlotta Cronman.
Levde 1708.
(Barn VI:55, s 1, Far VIII:219, s 1, Mor VIII:220, s 1)

Gift med föregående ana.

VII:111 mm fm mm f

Arnulf Rahm von Hagedorn.
Holländsk överste.
(Barn VI:56, s 1)

Gift

VII:115 mm mf fm f

Andreas Raimundi Bergander.
Kyrkoherde i Hyltinge, Strängnäs stift.
Död 1712.
(Barn VI:58, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Israel Bergander.
Kyrkoherde i Hyltinge.
Född 1672 i Hyltinge
(D).
Död 1716 i Hyltinge
(D).

Katarina Bergander.

Christina Bergander.
Död 1731. (Se VI:58, s 1).

Bergander.

VII:116 mm mf fm m

Maria Wallander.
(Barn VI:58, s 1, Far VIII:231, s 1, Mor VIII:232, s 1)

Gift 1:o med föregående ana.

Gift 2:o med Olof Malm.
Komminister i Blacksta.

Gift 3:o med Carl Taxing.
Kyrkoherde.

VII:121 mm mm ff f

Johan Gerdes.
Bankokommisarie.
Död 1686-11-06 i Stockholm.

(Barn VI:61, s 1, Far VIII:241, s 1, Mor VIII:242, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VII:122 mm mm ff m

Margareta Leijell.
Född 1649.
Död 1694-03-31 i Stockholm.

(Barn VI:61, s 1, Far VIII:243, s 1, Mor VIII:244, s 1)

Gift med föregående ana.

Generation VIII

VIII:57 ff mm mf ff

Lars.
Född i slutet av 1500-talet.
(Barn VII:29, s 1)

Gift

VIII:59 ff mm mf mf

Hans.
(Barn VII:30, s 1)

Gift

VIII:69 fm ff fm ff

David Francisci Strengnessensus.
Kyrkoherde i Hardemo, Strängnäs stift.
Född i slutet av 1500-talet i Strängnäs
(D).
Död 1659-06-11 i Hardemo
(T).
(Barn VII:35, s 1, Far IX:137, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Frans Hallman.
Häradshövding i Närke.
Död som ogift.

Daniel Hallman.
Kyrkoherde i Hardemo, Strängnäs stift.
Född 1624 i Hardemo
(T).
Död 1702-09-22 i Hardemo
(T). (Se VII:35, s 1).

Johan Hallman.
Compastor i Hardemo.
Död 1681.

Samuel Hallman.
Kyrkoherde i Götlunda, Strängnäs stift.
Född 1633.
Död 1709.

Anna Hallman.

VIII:70 fm ff fm fm

Helena Bergeria.
(Barn VII:35, s 1, Far IX:139, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:71 fm ff fm mf

Andreas Martini Kråkstenius.
Kyrkoherde i Näshulta, Strängnäs stift.
Född i slutet av 1500-talet i Näshulta
(D).
Död 1670 i Näshulta
(D).
(Barn VII:36, s 1, Far IX:141, s 1)

Gift

Barn:

Johannes Netzelius.
Kyrkoherde i Sorunda.

Stefanus Netzelius.
Död som student.

Nicolaus Netzelius.
Kyrkoherde i Näshulta, Strängnäs stift.

Netzelia.

Katarina Netzelia.

Anna Nezelia. (Se VII:36, s 1).

VIII:89 fm fm mf ff

Louis de Geer.
Bruksägare.
Född 1587 i Liège,
Belgien.
Död 1652-06-19 i Amsterdam,
Nederländerna.
(Barn VII:45, s 1, Far IX:177, s 1, Mor IX:178, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:90 fm fm mf fm

Adrienne Gérard.
Född 1590 i Liège,
Belgien.
Död 1634-12-22 i Amsterdam,
Nederländerna.
(Barn VII:45, s 1, Far IX:179, s 1, Mor IX:180, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:93 fm fm mm ff

Johann von Bülow.
(Barn VII:47, s 1, Far IX:185, s 1, Mor IX:186, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:94 fm fm mm fm

Hedwig Maria von Königsmarck.
(Barn VII:47, s 1, Far IX:187, s 1, Mor IX:188, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:95 fm fm mm mf

Alexander Erskein.
Krigskommissarie.
Född 1598-10-31 i Greifswald.

Död i feber i krigsfångenskap 1656-07-24 i Zamosc
i vojevodskapet Lublin, Polen.
(Barn VII:48, s 1, Far IX:189, s 1, Mor IX:190, s 1)

Gift 1:o 1627 med Euphrosina Siebrand.
Född 1608-04-05.
Död 1647-05-24 i Stralsund,
Svenska Pommern.

Gift 2:o 1648 med efterföljande ana.

Barn:

Alexander Erskein.
Överstelöjtnant.

Karl Gustaf Erskein.
Överstelöjtnant.

Anna Elisabet Erskine. (Se VII:48, s 1).

Kristina Erskein.
Född 1649.

VIII:96 fm fm mm mm

Lucia Christina von Wartensleben.
(Barn VII:48, s 1, Far IX:191, s 1, Mor IX:192, s 1)

Gift 1:o 1648 med föregående ana.

Gift 2:o 1658 med Adolf Friedrich von Maltzahn.
Född 1622.
Död 1697.

Barn:

Eva Elisabeth von Maltzahn.
Född 1660.
Död 1712.

VIII:97 fm mf ff ff

Anders.
(Barn VII:49, s 1)

Gift

VIII:99 fm mf ff mf

Nils.
(Barn VII:50, s 1)

Gift

VIII:101 fm mf fm ff

Per Olofsson.
Bonde i Hässleberg, Bellö (F).
(Barn VII:51, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:102 fm mf fm fm

Kajsa Månsdotter.
(Barn VII:51, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:103 fm mf fm mf

Andreas Magni Mogathæus.
Kyrkoherde i Vist, Linköpings stift.
Född i Mogata
(E).
Död 1659 i Vist
(E).
(Barn VII:52, s 1, Far IX:205, s 1, Mor IX:206, s 1)

Gift 4:e gången 1658 med efterföljande ana.

VIII:104 fm mf fm mm

Catharina Larsdotter.
Död 1688-10-11 i Västra
Stenby (E).
(Barn VII:52, s 1)

Gift 4:e gången 1658 med föregående ana.

VIII:107 fm mf mf mf

Philippus Bononius (el. Bononii).
Prost, kyrkoherde i Locknevi, Linköpings stift.
Född 1593.
Död 1669.
(Barn VII:54, s 1, Far IX:213, s 1, Mor IX:214, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:108 fm mf mf mm

Margaretha Ewart.
(Barn VII:54, s 1, Far IX:215, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:111 fm mf mm mf

Per Öring.
(Barn VII:56, s 1)

Gift

VIII:113 fm mm ff ff

Ericus Johannis Rungius.
Prost och kyrkoherde i Sparrsätra, Uppsala ärkestift.
Död 1655-04-28 i Sparrsätra
(C).
(Barn VII:57, s 1, Far IX:225, s 1, Mor IX:226, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Nikolaus Sparrman.
Assessor i Göta hovrätt, häradshövding i Inlands m fl härader.
Född 1622-08-29.
Död 1684-04-07 i Jönköping
(F). (Se VII:57, s 1).

Johan Sparrman.
Kontraktsprost och kyrkoherde i Tuna och Stavby, Uppsala stift.
Född 1624-10-21 i Sparrsätra
(C).
Död 1690-09-29 i Tuna
(C).

Elias Sparrman.

Född 1625.
Död 1657.

Israel Sparrman.
Advokatfiskal i hovrätten, häradshövding i Vadsbo härad.
Född 1627.
Död 1675-05-15.

Kerstin Sparrman.
Född 1629.

Susanna Sparrman.
Född 1634-06-29.
Död 1717-05-24 i Enköpings-Näs
(C).

Elsa Sparrman.
Född 1637.
Död 1674-05-12 i Enköpings-Näs
(C).

Eric Sparrman.
Född 1638.
Död 1654.

Ingeborg Sparrman.
Död 1682 i Sparrsätra
(C).

VIII:114 fm mm ff fm

Ingeborg Nilsdotter Sparrman.
Född 1602.
(Barn VII:57, s 1, Far IX:227, s 1, Mor IX:228, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:115 fm mm ff mf

Tomas Lohrman.
Handelsborgmästare i Uppsala.
Född 1602.
Död 1649.
(Barn VII:58, s 1, Far IX:229, s 1, Mor IX:230, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Wendela Lohrman.
Född 1637.
Död 1711 i Uppsala
domkyrkoförs (C).

Gustaf Lohrman.
Arkiater, läkare.
Född 1640-09-12 i Uppsala
.
Död 1694-05-04 i Stockholm.

Thomas Lohrman.
Justitieborgmästare i Uppsala.
Född 1644.
Död 1722.

Gertrud Lohrman.

Anna Lohrman.
Död 1707-03-18 i Jönköping.
(Se VII:58, s 1).

VIII:116 fm mm ff mm

Helena Gustafsdotter.
(Barn VII:58, s 1, Far IX:231, s 1, Mor IX:232, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:121 fm mm mf ff

Johan Burgner.
Prost på Ösel.
Död 1665.
(Barn VII:61, s 1, Far IX:241, s 1)

Gift

VIII:125 fm mm mm ff

Jakob Momma.
Köpman, brukspatron.
Född Omkr. 1625 i Eschweiler,
hertigdömet Jülich.
Död 1678-03-27 i Norrköping.

(Barn VII:63, s 1, Far IX:249, s 1, Mor IX:250, s 1)

Gift 1651 med efterföljande ana.

Barn:

Abraham Reenstierna.
Ryttmästare.
Född 1656-07-04.
Död 1693-08-12 vid Medevi
surbrunn. (Se VII:63, s 1).

Jacob Reenstierna.
Greve, president i Kommerskollegium.
Född 1659-05-06 i Tyska
Sankta Gertrud (AB).
Död 1716-02-29.

VIII:126 fm mm mm fm

Elisabet Kock.
Född 1631.
Död 1720.
(Barn VII:63, s 1, Far IX:251, s 1, Mor IX:252, s 1)

Gift 1651 med föregående ana.

VIII:127 fm mm mm mf

Per Hierta.
Generalmajor.
Född 1613-03-16.
Död 1693.
(Barn VII:64, s 1, Far IX:253, s 1, Mor IX:254, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Lars Hierta.
Generalmajor.
Född 1648.
Död 1711.

Metta Hierta.
Född 1653.
Död 1733-04-18 på Rangeltorp,
Önum (R). (Se VII:64, s 1).

VIII:128 fm mm mm mm

Märta Lindelöf af Kedom.
Död 1681.
(Barn VII:64, s 1, Far IX:255, s 1, Mor IX:256, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:193 mm ff ff ff

Mattias Vult.
Körsnär.
(Barn VII:97, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Elias Vult.
Körsnär, hovpeltinerare.
Född 1608.
Död 1679-03-24 i Stockholm.
(Se VII:97, s 1).

Konrad Vult.
Körsnär.

Fredrik Vult.
Körsnär.

VIII:194 mm ff ff fm

Maria Josephs.
(Barn VII:97, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:195 mm ff ff mf

von Kothen.
Hauptman.
(Barn VII:98, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:196 mm ff ff mm

Krebs.
(Barn VII:98, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:197 mm ff fm ff

Reinhold Wallrave.
Tullförvaltare i Kalmar.
Född 1609.
Levde ännu 1670.
(Barn VII:99, s 1, Far IX:393, s 1, Mor IX:394, s 1)

Gift 1639 med efterföljande ana.

VIII:198 mm ff fm fm

Maria Krååk.
(Barn VII:99, s 1, Far IX:395, s 1, Mor IX:396, s 1)

Gift 1639 med föregående ana.

VIII:199 mm ff fm mf

Jakob Schnack.
Räntmästare.
Född 1625-07-25 i Nyköping
(D).
Död 1697-08-07 i Stockholm (A).
(Barn VII:100, s
1, Far IX:397, s 1, Mor IX:398, s 1)

Gift 1651-10-12 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) med efterföljande ana.

VIII:200 mm ff fm mm

Carin Eriksdotter.
Död 1696.
(Barn VII:100, s 1, Far IX:399, s 1, Mor IX:400, s 1)

Gift 1651-10-12 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) med föregående ana.

VIII:201 mm ff mf ff

Bernt (Berendt) Piper.
Handlande i Viborg, Finland.
Född i Lübeck.

Död mellan 1633 och 1635 i Viborg,
Finland.
(Barn VII:101, s 1, Far IX:401, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Henrik (Hindrik) Piper.
Borgmästare i Nyenskans.
Född 1618.
Död 1678. (Se VII:101, s 1).

Carl Piper.
Häradshövding, kamrerare.
Född 1620.
Död 1650.

Peter Piper.
Tullförvaltare, mantalskommissarie.
Död 1679 i Viborg,
Finland.

VIII:202 mm ff mf fm

Maria Henriksdotter Stråhlman.
Född omkring 1575.
Död efter 1650-06-04.
(Barn VII:101, s 1, Far IX:403, s 1, Mor IX:404, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:203 mm ff mf mf

Johan Gregersson.
Proviantmästare i Viborg, Finland.
(Barn VII:102, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:204 mm ff mf mm

Anna Larsdotter.
(Barn VII:102, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:205 mm ff mm ff

Markus Danielsson Kock.
Myntmästare, direktör.
Född 1585-02-14 i Liège.

Död 1657-11-20 i Avesta
(W).
(Barn VII:103, s 1, Far IX:409, s 1, Mor IX:410, s 1)

Gift 1614-07-28 med efterföljande ana.

Barn:

Isak Kock Cronström.
Kammarråd.
Född 1620-05-20 i Bromberg,
Preussen.
Död 1680. (Se VII:103, s 1).

Elisabet Kock.
Född 1631.
Död 1720. (Se VIII:126, s 1).

VIII:206 mm ff mm fm

Elisabet van Eijck.
Född 1598-10-21 i Danzig.

Död 1665-05-03 i Avesta
(W).
(Barn VII:103, s 1, Far IX:411, s 1)

Gift 1614-07-28 med föregående ana.

VIII:207 mm ff mm mf

Peter Hanssen.
Klädeshandlare i Stockholm.
Född 1600-08-25 i Bubtep,
Nordstrand, Slesvig.
Död 1662-09-28 i Stockholm.

(Barn VII:104, s 1, Far IX:413, s 1, Mor IX:414, s 1)

Gift 1631-01-09 med efterföljande ana.

VIII:208 mm ff mm mm

Anna Hansdotter Stecker.
Född 1612-02-01 i Västerås
domkyrkoförs (U).
(Barn VII:104, s 1, Far IX:415, s 1, Mor IX:416, s 1)

Gift 1631-01-09 med föregående ana.

VIII:209 mm fm ff ff

Sebastian Tham.
Gäsgivare, borgmästare i Landsberg i Sachsen.
Född omkring 1592.
Död 1682-07-03 i Landsberg,
Sachsen.
(Barn VII:105, s 1, Far IX:417, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:210 mm fm ff fm

Maria Buben.
(Barn VII:105, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:213 mm fm fm ff

Isak Kock Cronström.
Kammarråd.
Född 1620-05-20 i Bromberg,
Preussen.
Död 1680. Anförlust, se sida 1.

VIII:214 mm fm fm fm

Christina Hanssen.
Född 1632-05-01 i Stockholm.

Död på sin födelsedag 1708-05-01 i Stockholm.
Anförlust, se sida 1.

VIII:215 mm fm fm mf

Casper Henriksson Grau.
Handelsman, bruksägare.
(Barn VII:108, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:216 mm fm fm mm

Johanna Elisabeth Lohe.
(Barn VII:108, s 1, Far IX:431, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:217 mm fm mf ff

Casper Dionysius von Buddenbrock.
Ryttmästare, lantråd i Livland.
Levde 1663.
Död 1664.
(Barn VII:109, s 1, Far IX:433, s 1, Mor IX:434, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:218 mm fm mf fm

Margareta Gertrude von Klebeck.
Född 1629-01-30.
Död 1650-05-15.
(Barn VII:109, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:219 mm fm mf mf

Fritz Cronman.
Överstelöjtnant.
Född omkring 1630.
Död före 1680.
(Barn VII:110, s 1, Far IX:437, s 1, Mor IX:438, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:220 mm fm mf mm

Christina Ottiliana von Berner.
Levde som änka ännu 1712.
(Barn VII:110, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:231 mm mf fm mf

Laurentius Wallander.
Kapellpredikant i Vingåker, Strängnäs stift.
Född 1605.
Död 1689 i Blacksta
(D).
(Barn VII:116, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:232 mm mf fm mm

Beata Jönsdotter.
(Barn VII:116, s 1)

Gift med föregående ana.

VIII:241 mm mm ff ff

Johan Gert Gerdes.
Borgare i Stockholm.
Död 1642.
(Barn VII:121, s 1)

Gift med efterföljande ana.

VIII:242 mm mm ff fm

Anna Simonsdotter Depken.
Död 1668-01-15.
(Barn VII:121, s 1, Far IX:483, s 1, Mor IX:484, s 1)

Gift 1:o med föregående ana.

Gift 2:o 1642 med Hans Ludvig Schiutz.
Borgare i Stockholm, förvaltare av Skultuna mässingsbruk.

Gift 3:o 1658-04-17 med Ericus Gabrieli Emporagrius.
Hovpredikant hos drottning Christina, professor, biskop i Strängnäs.
Född 1606 i Torsåker
(X).
Död 1674-03-14.

VIII:243 mm mm ff mf

Jacob Leijell.
Handelsman, brukspatron.
Född 1612.
Död 1678.
(Barn VII:122, s 1, Far IX:485, s 1)

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Gertrud Leijell.
Född 1645.
Död 1674-07-23.

Katarina Leijell.
Död 1675.

Margareta Leijell.
Född 1649.
Död 1694-03-31 i Stockholm.
(Se VII:122, s 1).

Jacob Leijell.
Född 1650.
Död 1719.

Gift 2:o med Dress.

Barn:

Adam Leijell.
Född 1658.
Död 1729.

VIII:244 mm mm ff mm

Margareta Eden.
Född 1627-04-18 i Uppsala
(C).
Död 1653-12-13 i Stockholm (A).
(Barn VII:122, s
1, Far IX:487, s 1, Mor IX:488, s 1)

Gift med föregående ana.

Generation IX

IX:137 fm ff fm ff f

Frans Davidsson.
Norrlandsfiskare, borgare i Strängnäs från 1556.
(Barn VIII:69, s 1, Far X:273, s 1)

Gift

IX:139 fm ff fm fm f

Birger Bergerus Johannis (Johansson).
Kyrkoherde i Hardemo, Strängnäs stift.
Född i Mosjö
(T).
Död 1627-05-29 i Hardemo
(T).
(Barn VIII:70, s 1)

Gift

Barn:

Magnus Bergeri.
Kyrkoherde i Lilla Mellösa.

Israel Bergeri.
Kyrkoherde i Götlunda.

Nils Bergeri.
Adjunkt i Hardemo.
Död i Hardemo
(T).

Katarina Bergeria.

Helena Bergeria. (Se VIII:70, s 1).

IX:141 fm ff fm mf f

Martin.
Bonde på Kråksten under Haneberg i Näshulta.
(Barn VIII:71, s 1)

Gift

IX:177 fm fm mf ff f

Louis de Geer de Gaillamont.
Köpman, bankir.
Född 1535 i Liège.

Död 1602-10-28 i Dordrecht,
Holland.
(Barn VIII:89, s 1, Far X:353, s 1, Mor X:354, s 1)

Gift 1:o med .

Gift 2:o med efterföljande ana.

IX:178 fm fm mf ff m

Jeanne de Neille.
Född 1557 i Liège.

Död 1641-12-30 i Dordrecht,
Holland.
(Barn VIII:89, s 1, Far X:355, s 1, Mor X:356, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:179 fm fm mf fm f

Laurens Gérard.
Bruksägare.
(Barn VIII:90, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:180 fm fm mf fm m

Oda el. Cathérine de la Fosse.
(Barn VIII:90, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:185 fm fm mm ff f

Hartwig Busso von Bülow.
(Barn VIII:93, s 1, Far X:369, s 1, Mor X:370, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:186 fm fm mm ff m

Magdalena von Rohr.
(Barn VIII:93, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:187 fm fm mm fm f

Konrad von Königsmarck.
(Barn VIII:94, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Hans Kristoffer von Königsmarck.
Fältmarskalk.
Född 1600-02-25 i Kötzlin,
Altmark, Tyskland.
Död 1663-02-20 i Stockholm.

Hedwig Maria von Königsmarck. (Se VIII:94, s 1).

IX:188 fm fm mm fm m

Beatrix Elisabet von Blumental.
(Barn VIII:94, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:189 fm fm mm mf f

Walter (Walterus) Esken.
Köpman i Greifswald.
Född 1569.
Död 1643-02-18.
(Barn VIII:95, s 1, Far X:377, s 1, Mor X:378, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:190 fm fm mm mf m

Anna Forast.
Född 1573.
Död 1621.
(Barn VIII:95, s 1, Far X:379, s 1, Mor X:380, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:191 fm fm mm mm f

Herman Simon von Wartensleben.
Furstligt råd, hovmästare.
(Barn VIII:96, s 1, Far X:381, s 1, Mor X:382, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:192 fm fm mm mm m

Dorothea von Gantz.
(Barn VIII:96, s 1, Far X:383, s 1, Mor X:384, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:205 fm mf fm mf f

Magnus Folkeri Uhr.
Kyrkoherde i Mogata, Linköpings stift.
Född 1582 i Kimstad
(E).
Död 1632.
(Barn VIII:103, s 1, Far X:409, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:206 fm mf fm mf m

Ingrid Hansdotter Prytz.
(Barn VIII:103, s 1, Far X:411, s 1, Mor X:412, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:213 fm mf mf mf f

Bonde Bononius (el. Holstani).
Kyrkoherde i Furingstad, Linköpings stift.
Född 1554.
Död 1605-03-14.
(Barn VIII:107, s 1)

Gift 1582 med efterföljande ana.

IX:214 fm mf mf mf m

Sigrid Laurin.
(Barn VIII:107, s
1, Far X:427, s 1, Mor X:428, s 1)

Gift 1582 med föregående ana.

IX:215 fm mf mf mm f

Ewart.
Köpman i Söderköping.
(Barn VIII:108, s 1)

Gift

IX:225 fm mm ff ff f

Hans Gudmundsson.
Kronobefallningsman i Rasbo härad i Uppland.
Född i Tångesta,
Trönö (X).
(Barn VIII:113, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:226 fm mm ff ff m

Kerstin.
(Barn VIII:113, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:227 fm mm ff fm f

Nicolaus Olai Schomerus.
Kyrkoherde i Sparrsätra, Uppsala ärkestift.
Död 1629-09-10 i Sparrsätra
(C).
(Barn VIII:114, s 1, Far X:453, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Ingeborg Nilsdotter Sparrman.
Född 1602. (Se VIII:114, s 1).

Olof Schomerus Sparrman.
Komminister i Sparrsätra och Bred, utnämnd till kyrkoherde i Lit i Jämtland.
Död 1645.

Andreas Sparrman.
Livmedikus.
Född 1609.
Död 1658-12-11 i Stockholms
domkyrkoförs (AB).

Johan Nilsson Sparrfelt.
Krigsråd.
Född 1611-12-16 i Sparrsätra
(C).
Död 1674-07-21 i Stockholm.

IX:228 fm mm ff fm m

Susanne Andersdotter.
(Barn VIII:114, s 1, Far X:455, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:229 fm mm ff mf f

Berendt Lårman.
Borgmästare i Hudiksvall.
Död 1623 - 1624.
(Barn VIII:115, s 1, Far X:457, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:230 fm mm ff mf m

Gertrud Berendtsdotter.
(Barn VIII:115, s 1, Far X:459, s 1, Mor X:460, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:231 fm mm ff mm f

Gustav Larsson.
(Barn VIII:116, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:232 fm mm ff mm m

Anna Engelbrektsdotter.
(Barn VIII:116, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:241 fm mm mf ff f

Ludvig Burgner.
Överstelöjtnant i kejserlig tysk-romersk tjänst.
Död 1642.
(Barn VIII:121, s 1, Far X:481, s 1)

Gift

IX:249 fm mm mm ff f

Wilhelm Momma.
Kopparmästare, borgare i Aachen.
Född på 1500-talet.
Död omkring 1631 i Aachen.

(Barn VIII:125, s 1, Far X:497, s 1)

Gift 1:o med Sara von Theenen.
Död omkr. 1620.

Barn:

Niclas Momma.
Handelsman, stadskällarearrendatro i Nyköping.
Död tidigast 1668 i Nyköping.

Willem Momma.
Född omkring 1601.
Död 1681.
Köpman, bruksägare.

Gift 2:o med efterföljande ana.

Barn:

Abraham Momma.
Bruksägare.
Född 1623-05-21 i Eschweiler,
Tyskland.
Död 1690-07-10 i Osnabrück,
Tyskland.

Jakob Momma.
Köpman, brukspatron.
Född Omkr. 1625 i Eschweiler,
hertigdömet Jülich.
Död 1678-03-27 i Norrköping.
(Se VIII:125, s 1).

IX:250 fm mm mm ff m

Maria Baur.
Levde 1638 i Eschweiler.

(Barn VIII:125, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:251 fm mm mm fm f

Markus Danielsson Kock.
Myntmästare, direktör.
Född 1585-02-14 i Liège.

Död 1657-11-20 i Avesta
(W). Anförlust, se sida 1.

IX:252 fm mm mm fm m

Elisabet van Eijck.
Född 1598-10-21 i Danzig.

Död 1665-05-03 i Avesta
(W). Anförlust, se sida 1.

IX:253 fm mm mm mf f

Lars Hierta.
Ryttmästare.
Död i juni 1642 i Kolsholmen,
Essunga (R).
(Barn VIII:127, s 1, Far X:505, s 1, Mor X:506, s 1)

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Bengt Hierta.
Ryttmästare.
Död 1644-06-23.

Per Hierta.
Generalmajor.
Född 1613-03-16.
Död 1693. (Se VIII:127, s 1).

Måns Hierta.
Löjtnant.
Född 1623.
Död 1701.

Gift 2:o med Ingeborg Lindelöf af Kedom.
Levde 1656.
Död före 1661.

IX:254 fm mm mm mf m

Anna Lilliebielke.
Död 1634-05-21.
(Barn VIII:127, s 1, Far X:507, s 1, Mor X:508, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:255 fm mm mm mm f

Hans Joensson af Rylanda.
Död 1652-01-17.
(Barn VIII:128, s 1, Far X:509, s 1, Mor X:510, s 1)

Gift 1603 med efterföljande ana.

Barn:

Ingeborg Lindelöf af Kedom.
Levde 1656.
Död före 1661.

Märta Lindelöf af Kedom.
Död 1681. (Se VIII:128, s 1).

Anna Lindelöf af Kedom.
Död 1676.

IX:256 fm mm mm mm m

Margareta Kafle.
Född 1583.
Död 1658-02-26.
(Barn VIII:128, s 1, Far X:511, s 1, Mor X:512, s 1)

Gift 1603 med föregående ana.

IX:393 mm ff fm ff f

Reinhold Wallrave.
I likhet med fadern rådsherre i Hamburg.
(Barn VIII:197, s 1, Far X:785, s 1)

Gift i början av 1600-talet med efterföljande ana.

IX:394 mm ff fm ff m

Anna Jordan.
(Barn VIII:197, s 1, Far X:787, s 1)

Gift i början av 1600-talet med föregående ana.

IX:395 mm ff fm fm f

Nils Krååk.
Borgmästare i Kalmar.
(Barn VIII:198, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:396 mm ff fm fm m

Brita Celiusdotter Jäger.
(Barn VIII:198, s 1, Far X:791, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:397 mm ff fm mf f

Olof Pedersson Schnack.
Borgmästare i Nyköping.
Född i Snackenburg
i Flandern.
Död 1676.
(Barn VIII:199, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:398 mm ff fm mf m

Birgitta Hemmingsdotter.
(Barn VIII:199, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:399 mm ff fm mm f

Erik Larsson.
Assessor vid Jönköpings hovrätt.
(Barn VIII:200, s 1, Far X:797, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:400 mm ff fm mm m

Karin Michelsdotter Dankwart.
(Barn VIII:200, s 1, Far X:799, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:401 mm ff mf ff f

Henrik Mattsson.
Pipare.
(Barn VIII:201, s 1)

Gift

IX:403 mm ff mf fm f

Henrik Stråhlman.
Handlande i Viborg, Finland.
Född omkring 1550 i Viborg,
Finland.
Död 1592.
(Barn VIII:202, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:404 mm ff mf fm m

Anna Påvelsdotter Juusten.
Född omkring 1550 i Viborg,
Finland.
Död 1642.
(Barn VIII:202, s 1, Far X:807, s 1, Mor X:808, s 1)

Gift 1:o med föregående ana.

Gift 2:o med Hans Gröell.
Borgmästare i Viborg.
Död 1627.

IX:409 mm ff mm ff f

Daniel Remacle Kock.
Bergsman i Liège.
Född i mitten av 1500-talet.
(Barn VIII:205, s 1, Far X:817, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Markus Danielsson Kock.
Myntmästare, direktör.
Född 1585-02-14 i Liège.

Död 1657-11-20 i Avesta
(W). (Se VIII:205, s 1).

Anne Kock.
Född 1606.
Död 1634.

IX:410 mm ff mm ff m

Catharina Hawens.
Född i Limburg.

(Barn VIII:205, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:411 mm ff mm fm f

Isak von Eijck.
Handelsman, myntdirektör i Polen.
(Barn VIII:206, s 1)

Gift

IX:413 mm ff mm mf f

Hans Hanssen Tiesen.
Född i Bubtep,
Nordstrand, Slesvig.
(Barn VIII:207, s 1, Far X:825, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:414 mm ff mm mf m

Christina Jacobs.
(Barn VIII:207, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:415 mm ff mm mm f

Hans Gertsson Stecker.
Rådman.
(Barn VIII:208, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:416 mm ff mm mm m

Cecilia Hansdotter Dober.
(Barn VIII:208, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:417 mm fm ff ff f

Hans Tham.
Gäsgivare, borgmästare i Landsberg i Sachsen.
Död före 1632 i Landsberg,
Sachsen.
(Barn VIII:209, s 1, Far X:833, s 1, Mor X:834, s 1)

Gift

IX:431 mm fm fm mm f

Henrik Lohe.
Borgare, brukspatron.
Född 1594 i Jever, Niedersachsen.
(Barn VIII:216, s 1, Far X:861, s 1, Mor X:862, s 1)

Gift

IX:433 mm fm mf ff f

Johan von Buddenbrock.
Löjtnant vid kavalleriet, lantråd i Livland.
Död 1637.
(Barn VIII:217, s 1, Far X:865, s 1, Mor X:866, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:434 mm fm mf ff m

Gertrud Fredriksdotter von Krüdener.
Levde som änka 1638.
(Barn VIII:217, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:437 mm fm mf mf f

Hans Detterman.
Född 1590.
Död efter 1645-09-02 i Riga.

Borgare i Riga, krigskommisarie.
(Barn VIII:219, s 1)

Gift med efterföljande ana.

IX:438 mm fm mf mf m

Ursula Joakimsdotter Kordes.
Född 1604 i Narva.

Död 1675.
(Barn VIII:219, s 1, Far X:875, s 1, Mor X:876, s 1)

Gift med föregående ana.

IX:483 mm mm ff fm f

Simon Döpken.
Köpman.
Född 1586 i Västerås
(U).
Död 1625-09-10 i Västerås
(U).
(Barn VIII:242, s 1, Far X:965, s 1, Mor X:966, s 1)

Gift 1610 med efterföljande ana.

IX:484 mm mm ff fm m

Christina Christoffersdotter.
Född i Västerås.
Död av pesten 1630 i Västerås.

(Barn VIII:242, s 1, Far X:967, s 1)

Gift 1610 med föregående ana.

IX:485 mm mm ff mf f

Patrik Lyell.
Fogde i Arbroath, Skottland.
(Barn VIII:243, s 1)

Gift

Barn:

Jacob Leijell.
Handelsman, brukspatron.
Född 1612.
Död 1678. (Se VIII:243, s 1).

David Leijell.
Född 1621.
Död 1676.

Adam Leijell.
Född 1623.
Död 1686.

Henrik Leijell.
Född 1627.
Död 1710.

IX:487 mm mm ff mm f

Claus Eden.
Källarmästare i Uppsala, rådman.
Född 1598-12-26 i Lehe,
stiftet Bremen (vid nuv. Bremerhaven).
Död 1667-12-18 i Uppsala
(C).
(Barn VIII:244, s 1, Far X:973, s 1, Mor X:974, s 1)

Gift 1:o 1627-03-01 i Stockholm med efterföljande ana.

Barn:

Margareta Eden.
Född 1627-04-18 i Uppsala
(C).
Död 1653-12-13 i Stockholm
(A). (Se VIII:244, s 1).

Matthias Edenberg.
Diplomat, godsägare, samlare.
Född 1640-03-11 i Uppsala
domkyrkoförs (C).
Död 1709-03-30 i Kipplingeberg,
Bälinge (C).

Herman Edenberg.
Häradshövding i Hagunda härad.
Död 1716.

Gift 2:o 1652-02-08 i Uppsala domkyrkoförs (C) med Anna Schrodera.
Född 1613.
Död 1681.

IX:488 mm mm ff mm m

Gertrud Sulchen.
Född 1609.
Död 1650-10-23 i Uppsala
(C).
(Barn VIII:244, s 1, Far X:975, s 1)

Gift 1627-03-01 i Stockholm med föregående ana.

Generation X

X:273 fm ff fm ff ff

David.
(Barn IX:137, s 1)

Gift

X:353 fm fm mf ff ff

Lambert de Geer de Chainée.
Född omkr. 1492.
Död 1564-10-12.
(Barn IX:177, s 1, Far XI:705, s 1, Mor XI:706, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:354 fm fm mf ff fm

Jeanne de Belleflamme.
Död 1537-11-20.
(Barn IX:177, s 1, Far XI:707, s 1, Mor XI:708, s 1)

Gift med föregående ana.

X:355 fm fm mf ff mf

Henry de Neille.
(Barn IX:178, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:356 fm fm mf ff mm

Isabeau de Halinck.
(Barn IX:178, s 1)

Gift med föregående ana.

X:369 fm fm mm ff ff

Lewin von Bülow.
Död 1590.
(Barn IX:185, s 1, Far XI:737, s 1)

Gift 1:o med von der Schulenburg.

Gift 2:o med efterföljande ana.

X:370 fm fm mm ff fm

Elisabet von Bülow.
(Barn IX:185, s 1)

Gift med föregående ana.

X:377 fm fm mm mf ff

Walter Erskine.
Född i mitten av 1500-talet.
(Barn IX:189, s 1, Far XI:753, s 1, Mor XI:754, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:378 fm fm mm mf fm

Elisabeth Melvil.
(Barn IX:189, s 1, Far XI:755, s 1)

Gift med föregående ana.

X:379 fm fm mm mf mf

Johan Forast.
Född i mitten av 1500-talet.
(Barn IX:190, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:380 fm fm mm mf mm

Elisabeth Leslie.
Född i mitten av 1500-talet.
(Barn IX:190, s 1)

Gift med föregående ana.

X:381 fm fm mm mm ff

Hans-Tonnes von Wartesleben.
(Barn IX:191, s 1, Far XI:761, s 1, Mor XI:762, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:382 fm fm mm mm fm

Meta von Böcke von Wülflingen.
(Barn IX:191, s 1, Far XI:763, s 1, Mor XI:764, s 1)

Gift med föregående ana.

X:383 fm fm mm mm mf

Peter von Gense.
Furstlig hovmarskalk i Braunschweig.
(Barn IX:192, s 1, Far XI:765, s 1, Mor XI:766, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:384 fm fm mm mm mm

Elisabeth Helena von Brandenstein.
(Barn IX:192, s 1, Far XI:767, s 1, Mor XI:768, s 1)

Gift med föregående ana.

X:409 fm mf fm mf ff

Folke.
Bonde i Udderna, Kimstad.
(Barn IX:205, s 1)

Gift

X:411 fm mf fm mf mf

Johannes (Hans) Prytz.
Prost, kyrkoherde i Arboga, sedan i Söderköping.
Född 1550-06-24 i Örebro.

Död 1637-11-07 i Sankt
Laurentii (E).
(Barn IX:206, s 1, Far XI:821, s 1, Mor XI:822, s 1)

Gift 1:o med Margareta Petersdotter.
Död 1597 i Sankt
Laurentii (E).

Barn:

Claudius (Clas) Prytz.
Kyrkoherde i S:t Olai och S:t Johannis i Norrköping, Linköpings stift.
Född 1585.
Död 1658.

Ericus Prytz.
Kyrkoherde i Kuddby, Linköpings stift.
Född 1587 i Arboga
stadsförs (U).
Död 1637 i Kuddby
(E).

Andreas Johannis Prytz.
Superintendent i Göteborg, från 1647 biskop i Linköping.
Född 1590 i Arboga
(U).
Död 1655 i Norrköping
(E).

Gift 2:o med efterföljande ana.

Barn:

Ingrid Hansdotter Prytz. (Se IX:206, s 1).

Daniel Prytz.
Född 1609 i Sankt Laurentii (E).
Död 1659 i Danmark.

Catharina Prytz.

Anders Prytz.

X:412 fm mf fm mf mm

Elisabeth Mattsdotter.
Död 1637-08-11.
(Barn IX:206, s 1, Far XI:823, s 1, Mor XI:824, s 1)

Gift med föregående ana.

X:427 fm mf mf mf mf

Lars Olofsson.
Kronobefallningsman vid Stegeborg.
(Barn IX:214, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:428 fm mf mf mf mm

Helena Jonsdotter.
(Barn IX:214, s 1)

Gift med föregående ana.

X:453 fm mm ff fm ff

Olaus Nicolai.
Kyrkoherde i Odensala, Uppsala stift.
(Barn IX:227, s 1)

Gift

X:455 fm mm ff fm mf

Andreas Henrici.
Kyrkoherde i Sparrsätra, Uppsala ärkestift.
Född beräknat 1546.
Död från 1610 till 1611 i Sparrsätra
(C).
(Barn IX:228, s 1)

Gift

Barn:

Susanne Andersdotter. (Se IX:228, s 1).

Elisabeth Andersdotter.

X:457 fm mm ff mf ff

Jakob Lårman.
Köpman i Stockholm.
Född i Lübeck,
Tyskland.
(Barn IX:229, s 1)

Gift

Barn:

Vendela Lårman.

Gerdt Lårman.
Bergmästare vid Stora Kopparberget, borgmästare i Falun.
Död 1662.

Berendt Lårman.
Borgmästare i Hudiksvall.
Död 1623 - 1624. (Se IX:229, s 1).

X:459 fm mm ff mf mf

Berndt Hafwerstad.
Köpman i Stockholm.
Död 1565.
(Barn IX:230, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gertrud Berendtsdotter. (Se IX:230, s 1).

Vendela Berendtsdotter.

X:460 fm mm ff mf mm

Vendela Arnoldsdotter.
(Barn IX:230, s 1, Far XI:919, s 1)

Gift med föregående ana.

X:481 fm mm mf ff ff

Charles de la Bruijère.
Död 1598.
(Barn IX:241, s 1)

Gift

X:497 fm mm mm ff ff

Wilhelm Momma.
Kopparslagarålderman i Aachen.
Född 1543.
Död tidigast 1602.
(Barn IX:249, s 1)

Gift

Barn:

Volquin Momma.
Kopparmästare och räntmästare i AAchen.
Död mellan 1631 och 1635.

Wilhelm Momma.
Kopparmästare, borgare i Aachen.
Född på 1500-talet.
Död omkring 1631 i Aachen.
(Se IX:249, s 1).

X:505 fm mm mm mf ff

Bengt Hierta.
Född i mitten av 1500-talet på Ölmanäs,
Ölmevalla (N).
(Barn IX:253, s 1, Far XI:1009, s 1, Mor XI:1010, s 1)

Gift 1:o med efterföljande ana.

Barn:

Torsten Hierta.
Död mellan 1647 och 1650.

Lars Hierta.
Ryttmästare.
Död i juni 1642 i Kolsholmen,
Essunga (R). (Se IX:253, s 1).

Erik Hierta.
Ryttmästare.
Död 1646.

Elin Hierta.

Gift 2:o med Anna Kafle.

X:506 fm mm mm mf fm

Maria Grijs.
(Barn IX:253, s
1, Far XI:1011, s 1, Mor XI:1012, s 1)

Gift med föregående ana.

X:507 fm mm mm mf mf

Jöns Henriksson Lilliebielke.
Död före 1620.
(Barn IX:254, s 1)

Gift med efterföljande ana.

X:508 fm mm mm mf mm

Metta Lilliehöök.
(Barn IX:254, s 1, Far XI:1015, s 1, Mor XI:1016, s 1)

Gift med föregående ana.

X:509 fm mm mm mm ff

Joen Svensson.
Ryttmästare.
Död omkr. 1580.
(Barn IX:255, s 1, Far XI:1017, s 1, Mor XI:1018, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Gustaf Joensson Lindelöf af Kiedom.
Död 1626.

Hans Joensson af Rylanda.
Död 1652-01-17. (Se IX:255, s 1).

X:510 fm mm mm mm fm

Ingeborg Gustafsdotter.
(Barn IX:255, s 1, Far XI:1019, s 1, Mor XI:1020, s 1)

Gift med föregående ana.

X:511 fm mm mm mm mf

Erland Kafle.
Död efter 1603.
(Barn IX:256, s 1, Far XI:1021, s 1, Mor XI:1022, s 1)

Gift 1577-07-21 på Fästered, Finnekumla med efterföljande ana.

X:512 fm mm mm mm mm

Metta Ribbing.
Född 1545-10-13 på Fästered,
Finnekumla (P).
(Barn IX:256, s 1, Far XI:1023, s 1, Mor XI:1024, s 1)

Gift 1577-07-21 på Fästered, Finnekumla med föregående ana.

X:785 mm ff fm ff ff

Reinhold Wallrave.
Rådsherre i Hamburg.
Levde på 1500-talet.
(Barn IX:393, s 1)

Gift

X:787 mm ff fm ff mf

Filip Jordan.
Med. doktor.
Levde på 1500-talet.
(Barn IX:394, s 1)

Gift

X:791 mm ff fm fm mf

Celius Jäger.
Levde på 1500-talet.
(Barn IX:396, s 1)

Gift

X:797 mm ff fm mm ff

Lars.
(Barn IX:399, s
1)

Gift

X:799 mm ff fm mm mf

Michel Dankwart.
(Barn IX:400, s 1)

Gift

X:807 mm ff mf fm mf

Paul Juusten.
Biskop i Viborg och Åbo.
Född omkring 1516 i Viborg,
Finland.
Död 1576-08-22 i Åbo,
Finland.
(Barn IX:404, s 1, Far XI:1613, s 1, Mor XI:1614, s 1)

Gift senast 1572 i Åbo, Finland med efterföljande ana.

Barn:

Per Påvelsson Juusten.

Hans Påvelsson Juusten.
Befallningsman.

Kasper Påvelsson.
Död före 1612 i Finland.

Anna Påvelsdotter Juusten.
Född omkring 1550 i Viborg,
Finland.
Död 1642. (Se IX:404, s 1).

Erik Påvelsson.

X:808 mm ff mf fm mm

Anna Sigfridsdotter.
Född 1509-08-13 i Viborg,
Finland.
(Barn IX:404, s 1, Far XI:1615, s 1, Mor XI:1616, s 1)

Gift 1:o senast 1572 i Åbo, Finland med föregående ana.

Gift 2:o från 1586 till 1587 med Erik Mårtensson.
Ryttare.

X:817 mm ff mm ff ff

Remacle de Serwyr.
Järnmanufakturist, hovslagare, vågleverantör.
(Barn IX:409, s 1)

Gift

Barn:

Daniel Remacle Kock.
Bergsman i Liège.
Född i mitten av 1500-talet. (Se IX:409, s 1).

Abel Kock.
Vågmästare i Danzig.

X:825 mm ff mm mf ff

Hans Tiesen.
(Barn IX:413, s 1)

Gift

X:833 mm fm ff ff ff

Silvester Tham.
Advokat i Kiel. rådman i Wurzen.
Död 1588-10-30 i Wurzen, Sachsen.
(Barn IX:417, s 1)

Gift med efterföljande ana.

Barn:

Sebastian Tham.
Domare i Halle.
Född 1554.
Död 1618-01-28.

Hans Tham.
Gäsgivare, borgmästare i Landsberg i Sachsen.
Död före 1632 i Landsberg,
Sachsen. (Se IX:417, s 1).

George Tham.
Rådman i Wurzen.
Död 1618-01-07.

X:834 mm fm ff ff fm

Anna.
(Barn IX:417, s 1)

Gift med föregående ana.